EnergieNeutraal Wonen adviseur vertelt:

Energiek Roderwolde is een werkgroep van Dorpsbelangen Roderwolde, Foxwolde, Sandebuur en Matsloot en probeert op verschillende manieren bij de inwoners de aandacht te vestigen op energiebesparing.

De gemeente Noordenveld wil in 2040 klimaatneutraal zijn en Roderwolde e.o. is benoemd als gebied om voor 2030 stappen te gaan zetten! Onderzoek heeft uitgewezen, dat er voor Roderwolde een individuele warmteoplossing de beste is. Dat betekent, dat iedere bewoner eigen keuzes maakt over het aardgasvrij maken van de woning. Daarbij kunnen Energiecoöperatie Noordseveld (ECN), de gemeente Noordenveld en Energiek Roderwolde ondersteuning geven.


EnergieNeutraal Wonen adviseur


We hebben deze keer gesproken met Popke Hoekstra uit Opende, onafhankelijk EnergieNeutraal Wonen (ENW)-adviseur bij gemeente Noordenveld.. Popke is nu werkzaam bij Waterschap Noorderzijlvest en heeft zich zijn hele werkzame leven als techneut met energie bezig gehouden. Naast zijn dagelijkse werk kan hij ingezet worden voor Duurzaam Noordenveld.

Wanneer je bijvoorbeeld erover nadenkt om een warmtepomp aan te schaffen, hetzij hybride of full electric, dan kan hij daarin adviseren. Wellicht heb je al een gratis EnergieNeutraal Wonen plan rapport voor je woning laten maken via eén van de ENW-adviseurs Anita Speelman, Huib Matthijsse of Reinier Bruil. De adviezen, die daarin staan over de verwarming, ventilatie  en warm tapwater kunnen dan vervolgens verder concreet gemaakt worden door een warmteverliesberekening van de woning te maken. Met een warmteverliesberekening (ook wel transmissieberekening genoemd) wordt het warmteverlies bepaald van de woning door de constructie naar buiten, via de muren, het glas, de vloer ,de muren, het dak ,naden en kieren en het type ventilatiesysteem. Uit deze warmteverlies berekening kan de benodigde warmtepomp geslecteerd worden. Maar, wanneer je van een gasgestookte ketel (80 Graden) over gaat naar een warmtepomp (max 50 gr)  betekent dit dat je van een hoog temperatuursysteem over gaat naar een lage temperatuursysteem. Dit maakt dat naast het selecteren van  het benodigde vermogen van de warmtepomp er ook moet worden gekeken of het afgiftesysteem, het (type) radiatoren ,vloerverwarming de benodigde warmte nog wel kan leveren bij de lagere temp van max 50gr, (krijgen we de kamer nog wel warm!!). Bij bestaande woningen zijn er bijna altijd aanpassingen nodig en is het noodzakelijk het afgiftesysteem (opnieuw) waterzijdig in te regelen. Een energie-efficiënte installatie wordt niet alleen door de kwaliteit van de warmtepomp bepaald  maar vooral door een juist gedimensioneerd en ingeregeld afgiftesysteem!. Je wil zo efficiënt mogelijk met energie omgaan om uiteindelijk een zo laag mogelijk energieverbruik realiseren.

De (hogere)kosten voor een goede installatie heb je maar een keer en een (hogere) energierekening komt elke maand terug!

Popke Hoekstra gebruikt hiervoor het programma Heatbox, en berekent hiermee het warmteverlies van de totale woningen en het warmteverlies per ruimte. Met het totale warmteverlies van de woning kan de warmtepomp geselecteerd  worden. Met het warmteverlies per ruimte wordt de benodigde capaciteit van de vloerverwarming (of er voldoende slang in de vloer past om de hoeveelheid warmte af te geven en of er nog radiatoren bijgeplaatst of aangepast moeten worden om in die ruimte ook bij -10 graden Celsius nog een comfortabel klimaat te hebben. Nu weten we allemaal, dat -10 graden Celsius zelden aan de orde is, dus dan ben je wel verzekerd van een warm huis. Wanneer het warmteverlies hoog is, kun je ook nog gaan kijken naar of dit eerst ook naar beneden kan brengen door bv de (deels) de isolatie te verbeteren  van muren vloer of dak en  of de ramen. Want alle warmte die je niet nodig bent hoef je ook niet te betalen!

Popke kan met zijn programma draaien aan alle knoppen van isolatie, dubbel glas, meters en diameter vloerverwarmingsbuis, aan-en afvoertemperatuur van de installatie en de meest optimale warmteoplossing voor de woning kan zo geadviseerd worden. Dan weet je ook of je woning geschikt is voor een all electric of een hybride warmtepomp. In elk geval weet je dan ook welke maatregelen er eventueel nog genomen moeten worden om tot aanschaf over te gaan! Aanbevolen om Popke Hoekstra te consulteren!

Voor het beantwoorden van vragen of problemen waar jullie met de verwarmingsinstallatie tegen aan lopen zijn er geen kosten aan verbonden om Popke in te schakelen. Echter, voor de warmteverliesberekening voor warmtepompen zijn er wel kosten aan verbonden die je zelf zal moeten betalen.

De basis warmteverliesberekening met warmtepompselectie en sanitair warmwaterberekening zijn vanaf  €300,-   (afhankelijk van de beschikbaarheid van de woning informatie).

De warmteverliesberekening uitgebreid per ruimte en een voorstel met aanpassingen voor het afgiftesysteem en instellingen voor het inregelen van de vloerverwarming en /of radiatoren €300,- Dat kan via het opgaveformulier op www.duurzaamnoordenveld.nu met vermelding dat je graag een bezoek wilt van Popke Hoekstra voor een advies om je verwarmingsinstallatie verder te verduurzamen.